Nabídka

Kontakt

adresa
Jinačovice 83, 664 34 p. Kuřim

půjčovní doba
pátek, 17.00-20.00

e-mail
knihovna83@obecjinacovice.cz

facebook


knihovnice
Šárka Ondrušková

zastupující knihovník
Břetislav Bém

Jinačovice

Obec Jinačovice se nachází 5 km od severního okraje Brna, v údolí mezi přírodními parky Baba a Podkomorské lesy. Rozloha katastru obce je 659 ha, v současné době má 550 obyvatel.

První písemná zmínka o Jinačovicích pochází z roku 1358, kdy zde bylo jedenáct stavení. Uprostřed návsi stojí kaplička, zasvěcená sv. Maří Magdaléně. Byla postavena roku 1854 na místě původní dřevěné kapličky a celkově obnovena roku 1997. K památkám v obci patří také dva kamenné kříže a pomník obětem 1. a 2. světové války.

Občanská vybavenost je zastoupena obecním úřadem, mateřskou školou, pobočkou České pošty a obecní knihovnou. V knihovně se uskutečnil ojedinělý projekt pásma besed, které by měly dětem pomáhat řešit jednodušší i závažnější situace. Témata – Nebezpečná příroda, Bezpečnost při letních sportech, Zrádné město, Šikana a problémy ve škole.

V obci aktivně působí TJ Sokol, založená roku 1899. Mimo sportovní činnosti se podílela i na kulturním životě obce, členové hráli divadlo a operety. Dnes spolupracuje s obecním úřadem v pořádání společenských akcí, organizuje plesy a krojované hody. TJ obnovila travnaté fotbalové hřiště a vybudovala víceúčelové hřiště s asfaltovou plochou. V roce 1967 založili atleti Sokola Jinačovice a Sokola Žabovřesky tradici silničního běhu, nazvaného Brněnská pětadvacítka, který se koná každý rok v září. Obec vybudovala tenisové hřiště. U Jinačovic vyrůstá „Městské golfové hřiště Brno Jinačovice“, 27-jamkové mistrovské hřiště. Areál s kompletním příslušenstvím (6-jamková akademie pro veřejnost, tréninkové plochy, restaurační, klubové a ubytovací zázemí) bude otevřen v roce 2006.

Od roku 2004 sídlí v Jinačovicích soukromá firma Ekoprodukt, spol. s. r.o., s orientací především na sóju.

V obci je křižovatka turistických značených cest. Dopravní dostupnost obce z Brna-Bystrce i z Kuřimi je velmi dobrá.


Zmínka o obci pochází z knihy: Jihomoravský kraj, města a obce Jihomoravského kraje
Rožnov pod Radhoštěm, PROXIMA Bohemia s.r.o.
s. 182