Nabídka

Kontakt

adresa
Jinačovice 83, 664 34 p. Kuřim

půjčovní doba
pátek, 17.00-20.00

e-mail
knihovna83@obecjinacovice.cz

facebook


knihovnice
Šárka Ondrušková

zastupující knihovník
Břetislav Bém

DNES SPLNIL SE NÁM VELKÝ SEN, SLAVÍ SE ZASE ANDERSEN…

Podle předběžné statistiky nocovalo v knihovnách letos 19.518 dětí. Ta poslední osmička na konci, to jsme my, nocující děti z Jinačovic. Že nevíte, o co se jedná? Rádi vás zasvětíme. Pojďte tedy s námi na začátek.

Vše začalo v Hradišti
Nocovali jsme v Obecní knihovně v Jinačovicích. Nocování se konalo v rámci akce „Noc s Andersenem“. První nápad na akci tohoto typu vzešel z iniciativy Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, kde v roce 2000 tamější knihovnice tímto způsobem netradičně oslavily "Mezinárodní den dětské knihy". Od té doby ale získalo nocování obrovskou popularitu a zájem nejen českých, ale i zahraničních knihoven. Pro srovnání: v roce 2000 nocovala asi dvacítka dětí poprvé v Uherském Hradišti. Letos, o sedm let později, se přespávalo v téměř 600 knihovnách, školách, nemocnicích, domech dětí, družinách, hasičských a turistických oddílech, infocentrech, a to zdaleka nejen v České republice! Do akce se zapojily i knihovny ze Slovenska, Polska, Slovinska a Rakouska. A jak jste se již mohli dočíst v úvodu, nocovalo přes 18 tisíc dětí i dospělých.

Podle tradice nocování proběhlo z pátku 30. března na sobotu 31. března. Pátek nejblíže k druhému dubnu se dodržuje kvůli tomu, že 2. dubna 1805 se narodil známý dánský pohádkář Hans Christian Andersen, na jehož počest je akce pojmenována.

Opět dámská jízda
Stejně jako v předchozích dvou letech to i letos byla v Jinačovicích čistě dámská jízda. Zúčastnilo se osm děvčat. Možná to není mnoho, ale nám to vůbec nevadilo, alespoň vládla přátelská a rodinná atmosféra. Na malé slečny čekalo během noci dobrodružství v podobě čtení pohádek, zpívání, soutěží, her, luštění, závodění, tvoření a mnohá překvapení.

Předchozí dva ročníky nás překvapil zájem sponzorů, a ani letos nás sponzoři a rodiče nezklamali. Sponzoři dodali nafukovací balónky, nálepky, pohlednice, náramky, dřevěné přívěsky na krk, šňůrky na klíče, kuličky. Od rodičů jsme dostali fůru sladkostí a pečiva – po vynikajících koláčcích a perníku se jen zaprášilo. Honzovy buchty od jedné z maminek měly jen jednu chybu – nestačily ani vychladnout. Byly tak výborné, že jsme je snědly pár minut poté, co je maminka vytáhla z trouby a donesla do knihovny….

Obecní úřad Jinačovice stejně jako v předchozích letech přispěl dárky nejoblíbenějšími, totiž plyšovými zvířátky pro všechny zúčastněné děti.

Pohádkovník andersenův
V letošním roce se již potřetí sázejí pohádkové stromy, nejen u nás, ale i v ostatních státech, které nocování také převzaly. Záměrem je, aby vznikl světový andersenovský pohádkový les. Náš český strom se jmenuje Pohádkovník andersenův (latinsky Fabularius Anderseni, anglicky Andersen-tree, v dánštině Andersens Eventyrtrae).

My jsme to letos vyřešili šalamounsky. Protože pro nový stromek není již před knihovnou místo, po domluvě s obecním úřadem jsme adoptovali již vzrostlý strom. Ten jsme si překrásně nazdobili ozdobami s pohádkovými motivy. Ozdoby jsme několik týdnů dopředu vystřihovali z dětských obrázkových časopisů. A vše bylo zakončeno třicetimetrovým papírovým řetězem, který několik dní před akcí vytvořily dvě z nejmladších účastnic. Takový netradiční strom občané Jinačovic ještě nezažili, proto není divu, že se u něj mnozí s údivem zastavovali a maminky vytahovaly svá nemluvňata z kočárků, aby se mohla také podívat.

Po nazdobení stromu jsme si v knihovně vlastnoručně vyrobili krásné papírové lampióny. Ty nám později posloužily na dobrodružné noční stezce, na kterou jsme vyšli po deváté hodině. Chodník byl na mnoha místech osvětlen světýlky a u každého z nich byl připraven úkol ze všeobecných znalostí. Dívky vše zvládaly, jenom si nemohly vzpomenout, který stát má nejvíce obyvatel a kdo to byl Pelé.

Stezka skončila před domem naší paní starostky, kterou jsme ven vylákali zpěvem písně. Pozvala nás domů a tam na nás čekalo pohádkové občerstvení a na památku něžná velikonoční kuřátka a svítící tyčinky. Paní starostce jsme přednesli originální oslavnou báseň, a pasovali jsme jí na čestnou čtenářku knihovny.

A co jsme ještě všechno po návratu v knihovně dělali? Ze starých cédéček jsme si vytvořili originální závěsné rybky, z modelovací hmoty jsme si udělali přívěsky ve tvaru hvězdiček. Hráli se různé pohybové, hudební, komunikativní, logické a kreativní hry. Zpívalo se u klavíru, luštily se křížovky, kvízy, rébusy a tajné zprávy, bojovalo se o jídlo. Také jsme vytvářeli mumie, které jsme posléze oživovali. Společně jsme přečetli první kapitolu z knihy Šarlotina pavučinka. Tato kniha se podle statistiky četla i v dalších 71 knihovnách.

Dostat po tak aktivně stráveném večeru děti do pyžamka byl téměř nadlidský úkol.Teprve až se z toho udělala soutěž a převlékalo se na čas, šlo to ráz na ráz. Ještě v pyžamkách jsme si užili spoustu legrace – volila se Miss Pyžamko a také Skřítek Knihovníček.

Do spacáků se děti zakutaly až kolem jedné hodiny v noci. Zavíraly pomalu oči… ale co to? Co se stalo?! Náš strom Pohádkovník zázračně obrostl plody, které uzrály, popadaly na zem a teď již jen čekaly na děti, aby si je posbíraly. Holčičky vyběhly před půl druhou v noci do černočerné tmy, jen v papučkách a pyžamkách, aby si posbíraly dárečky. A překvapení bylo velké a moc milé – každá z účastnic dostala nádherného plyšového tygříka, lva nebo leoparda (dárek od Obecního úřadu). To bylo radosti!!! Konečně si všechny holky i se svými roztomilými dárky mohly zalézt do spacáků a spát a spát….

Tak jak nemohly večer usnout, nemohly se ani ráno probudit… Nakonec se nám to podařilo, i s rozcvičkou, a kolem deváté hodiny jsme se všichni rozešli do svých domovů. Děti, aby se pochlubily dárečky a svými výtvory, dospělí, aby to konečně všechno dospali. Už teď se těšíme na příští rok, na další nocování. A přípravy pomale začínají….

Více informací o dění v jinačovské knihovně a fotografie z akce můžete najít na webové stránce knihovny www.jinacovice.cz/knihovna

Za Obecní knihovnu Jinačovice
Šárka Ondrušková


ZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Číslo 5. Ročník 14. květen 2007.