Nabídka

Kontakt

adresa
Jinačovice 83, 664 34 p. Kuřim

půjčovní doba
pátek, 17.00-20.00

e-mail
knihovna83@obecjinacovice.cz

facebook


knihovnice
Šárka Ondrušková

zastupující knihovník
Břetislav Bém

Pietní akt
k uctění památky tragicky zesnulé spisovatelky Simony Monyové, 12. srpna 2011

Ve středu 3. 8. 2011 zasáhla nejen mě, ale celé Brno a především celou čtenářskou obec zpráva, že tragicky zemřela naše oblíbená spisovatelka Simona Monyová. Byla to zpráva natolik šokující, že jí nikdo v první chvíli nemohl uvěřit. A zcela nepochopitelné pro nás bylo i další zjištění, že její život byl ukončen rukou jejího muže.

Simoniny knihy byly a jsou dlouhodobě nejprodávanější a v žebříčcích prodejnosti pravidelně obsahují první místa, v knihovnách patří mezi ty nejpůčovanější (jinačovská knihovna není vyjímkou).

Na facebooku vznikla stránka, věnovaná Simoně Monyové, a právě tady jsme s ostatními čtenáři a čtenářkami sdíleli svoje vzpomínky, názory a žal nad ztrátou vyjímečné autorky.

Protože jsme se chtěli o svou bolest podělit, uspořádali jsme na Moravském náměstí v parku u fontány 12. srpna pietní akt. Bylo to setkání lidí, kteří se sem se Simonou přišli rozloučit, položit kytku či zapálit svíčku. Přišlo několik desítek příznivců, také zájem médií byl velký, i když reportéři z novin i z televizí očekávali spíš nějakou aféru a byli zklamaní, že akce proběhla nenásilně a v klidu.

V současné době vychází knihy o životě a smrti autorky. První z nich se jmenuje “Tragický osud spisovatelky Simony Monyové”, autorka Michaela Košťálová, druhá “Simona Monyová, život a smrt”, od Richarda Sachera.

Simonina rodina ovšem chystá vlastní knihu, která by měla objasnit celý život známé spisovatelky. „Knihu chystáme my - synové a bratr Simony a rodinný přítel jef Kratochvil. Od ostatních knih se distancujeme, nemáme s nimi nic společného ani jejich autoři nás nekontaktovali,“ napsal syn Michal Ingr na facebooku. Rodina trvá na tom, že kvalitní biografie vyžaduje delší přípravu. „Simona si nezaslouží, aby vyšel blábol. Pět lidí tak bude knihu o Simoně psát ještě dalších pět měsíců,“ dodal Urbánek.

Kniha o Simoně napsaná jejími nejbližšími vyjde v únoru 2012.

Šárka Ondrušková, Obecní knihovna Jinačovice

Stránky Simony Monyové: www.monyova.cz
Na Facebooku: http://www.facebook.com/simona.monyova
Více o pietní akci: http://knihovna.obecjinacovice.cz/


ZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Číslo 10. Ročník 18. Říjen 2011