Nabídka

Kontakt

adresa
Jinačovice 83, 664 34 p. Kuřim

půjčovní doba
pátek, 17.00-20.00

e-mail
knihovna83@obecjinacovice.cz

facebook


knihovnice
Šárka Ondrušková

zastupující knihovník
Břetislav Bém

Velké dobrodružství v malé knihovně, aneb na velikosti nezáleží…

V sobotu 18. května 2013 se sešlo 16 dětí ve věku od 4,5 do 14 let v knihovně, aby strávily odpoledne a večer tvořením, zpěvem a dobrodružstvím.

Účast na této akci byla odměnou pro děti, které měly největší účast na populárně-naučných stezkách, pořádaných od roku 2011 do roku 2013 v Obecní knihovně Jinačovice. Akce částečně nahradila známou Noc s Andersenem, protože v oficiálním termínu akce jsem se spolupodílela na Noci s Andersenem v Knihovně Jiřího Mahena v Brně, která mě zaměstnává.

Na samotném začátku akce si děti před knihovnou musely najít na zemi svoje jméno, poté dostaly speciální „pas“ a hned potom v čítárně tvořily – malovaly na textilní tašky a také vyráběly sovičky ze smrštovací fólie.

Hráli jsme také různé hry, ať už „o jednu židli méně“ nebo „hlava, ramena, kolena, palce“. Během toho, co se sovičky zapékaly v troubě, děti zpívaly a tancovaly za doprovodu kytary.

Potom následoval program, který byl mimořádný tím, že si ho vymýšleli rodiče dětí, které se akce účastnily. Podle předem stanoveného harmonogramu jsme obcházeli domácnosti a na děti tu čekal rozmanitý a veselý program.

Nejdříve tu byla dětská párty s občerstvením a soutěž s házením míčků na cíl a také závod v běhu. Následoval velký skákací hrad, z kterého byly děti naprosto unešené. U další rodiny to byla opičí stezka se skluzavkou, trampolínou, tunelem, slalomem a provazovým žebříkem, vše zakončeno muffiny a drobnými odměnami pro děti. Následoval mírný kopec, děti trochu protestovaly, že jsou unavené, a tak uvítaly klidové aktivity, jako jsou tzv. busy bags – pytlíky proti nudě. I když největší zájem byl o to, kdo vleze pejskovi do boudy. V poslední domácnosti nás čekal precizně připravený úkol, kdy děti musely procházet stanovenou trasu s kroužkem v ruce, navlečeným na provaze (takže se nemohly předbíhat a byly nuceny např. lézt pod stolem, přelézat přes pytle a podobně). Ti nejmenší se třásli strachem před černým čarodějem, a všichni společně potom kouzelnými klíči, posbíranými korálky a společnou písničkou osvobodili začarovanou princeznu, která jim za to darovala truhlu s pokladem. Poklad tvořily tématické Čtyřlístky, neboť úvodní komiks se jmenoval „Noc s Andersenem“. Šestou domácnost jsme nenavštívili, protože tatínek nechystal program doma, ale připravil pro všechny táborák u čističky odpadních vod, která byla cílem naší akce. Jestli se vám zdá, že jsme domácností prošli málo, je nutné vzít v potaz, že jsem na akci měla jedna trojčata, jedna dvojčata a tři sourozenecké dvojice…

U čističky odpadních vod, i když se to podle názvu nezdá, je takové pěkné romantické zákoutí a také rozložitý strom, který děti lákal k neustálému lezení a rozmanitý terén, kde se děti opravdu plnohodnotně vyblbly. Na děti tu čekala stezka odvahy. Se zavázanýma očima musely jít po zvuku bubínku a po cestě plnit úkoly – vypít nechutný lektvar, sníst muší nožku nebo shnilou žížalku, přičichnout k netopýřím játrům, sáhnout na žabí mozek, projít místem, kde je ohrožovali létající havrani… a kdo všechno přežil ve zdraví, byl na konci pasován na velkého jinačovského hrdinu.

Po adrenalinové části následovalo zklidnění u táboráků i s rodiči, kteří mezitím k táboráku došli. Po táboráku byla připravená rodinná soutěž na znalosti hlášek z pohádek. Již skoro potmě hledaly děti v trávě drobné odměny, a potom s rodiči a s baterkami hledaly na blízkém kopci ukrytý poklad, velké plyšové pandy, které ještě navíc měly na krku cedulky se jmény, takže probíhalo veselé halekání typu: „Mám Patrika, kde je Patrik, nemáte někdo Moničku?“ „Halóooo, kdo má Markétku, my tu máme Zuzanku“ ... Naštěstí se dostalo na všechny a myslím, že děti byly skutečně spokojené, což bylo poznat i podle toho, jak se každé ke svému plyšáčkovi tisklo. Následoval velmi malý komorní ohňostroj a poté i shoření lampionu štěstí (to se nám stalo již na Noci s Andersenem r. 2010).

A jak se dětem akce líbila? Možná za vše hovoří SMSka od jedné maminky, která mi po akci došla: “…Vítek nadšený, řadí to ke dnům v životě, které zato stojí žít – jeho narozeniny, Vánoce, svátek, velikonoční pondělí a dnešek.“

Děkuji všem rodičům, kteří se na akci podíleli, a také Obci Jinačovice a paní starostce, za finanční zajištění akce.

Za obecní knihovnu Jinačovice, Šárka Ondrušková

www.jinacovice.cz/knihovna

Více fotek z akce: http://www.knihovna.jinacovice.cz/andersen/2013_1/

01_Cerny_rytir
01_Cerny_rytir
02_Plnime_ukoly
02_Plnime_ukoly
03_Zachran_princezny
03_Zachran_princezny
04_Vsichni_pred_knihovnou
04_Vsichni_pred_knihovnou
05_Skakaci_hrad_byl_super
05_Skakaci_hrad_byl_super
 ZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Číslo 6. Ročník 20. Červen 2013