NOC V KNIHOVNĚ PLNÁ PŘEKVAPENÍ

Každý z vás jistě navštívil knihovnu ve dne. Ale víte, co se děje v knihovně v noci?

Letos poprvé se v obecní knihovně v Jinačovicích konala akce nazvaná „Noc s Andersenem“.

První nápad na akci tohoto typu vzešel z iniciativy Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, kde v roce 2000 tamější knihovnice netradičně oslavily „Mezinárodní den dětské knihy“. Během jedné noci, prožité v knihovně, čekalo na děti dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení.

Tento nápad se zalíbil i ostatním knihovnám. Roku 2001 se spalo již ve 40 knihovnách, o rok později v 72, avšak zájem neustále narůstal, a tak se loni nocovalo už ve 153 knihovnách.

Letos myšlenku nocování dětí v knihovně přijalo 264 knihoven (české, slovenské i polské knihovny, domy dětí, školy a jedno oddělení nemocnice) a celkově se zúčastnilo více jak 7.639 dětí a 1.555 dospělých. Obecní knihovna Jinačovice byla zaregistrována jako 187. v pořadí. Nemáme dosud internet, a proto jsme se nemohli zapojit do společného chatování a výměně informací s ostatními knihovnami připojenými na síť. Ale to nám rozhodně nebránilo v našem nadšení! Dvanáct holčiček a slečen ve věku od sedmi do třinácti let prožilo v knihovně noc plnou zábavy, překvapení, her i ponaučení. Byl pro ně nachystán test paměti, česko-slovenský kvíz, skládání puzzle či papírových čepiček na čas, malování pohádkového obrazu, společné čtení, soutěže zaměřené na orientaci v knihovním fondu a nakonec i hledání knihovnického pokladu.

Návštěvou nás potěšil starosta obce ing. Jaroslav Buršík. Dívky mu s radostí zazpívaly písničky „Není nutno“ a „Dělání, dělání“, které se i s choreografií stihly během večera naučit.

Největším překvapením pro děti byl koncert folkového zpěváka Pavla Helana. Se svým svérázným hudebním projevem se stal rázem miláčkem mladého publika. Z plánovaných třiceti minut se staly skvěle prožité dvě hodiny zpěvu, rapu, tance, slovních hříček i písniček na přání. Všechny jsme se shodly, že jeho vystoupení bylo nejveselejší a nejpříjemnější částí celé noci.

Brněnská spisovatelka Simona Monyová nám s předstihem poslala e-mailem přání pěkně strávené noci. Speciálně pro ni jsme vytvořili jednu skupinovou fotku, která ji potěšila natolik, že ji uveřejnila na své webové stránce www.monyova.cz.

Hledání knihovnického pokladu bylo poutavé a napínavé. Po jeho nalezení proběhla ještě rychlá volba „Miss pyžamko“ a kolem druhé hodiny ranní poněkud opožděné zalehnutí do spacáků. Musím podotknout, že tři pořadatelky akce málem usnuly únavou dříve než děti.

Velice milým překvapením byly sponzorské dárky i jídlo od příznivců knihovny, čtenářů i rodičů dětí. Sponzoři zajistili pro děti drobné dárky (deníčky, propisky, balónky, frkačky, papírové čepičky i plyšové hračky). Ani maminky se nenechaly zahanbit! Kromě spousty sušenek, oplatků, bonbónů a ovoce jsme také dostali vynikající ovocné koláče, ořechové šátečky a báječný dort s logem akce (medvídek s knihou).

Stejně jako ostatní knihovny jsme i my vybírali dobrovolný příspěvek na první dětský hospic v Malejovích, vybralo se rovných 600,-Kč. Celkově se vybralo 21.425,-Kč.

Už teď se těšíme, že příští rok si opět „Noc s Andersenem“ zopakujeme. Těm rozzářeným očím spokojených dětí se totiž nic nevyrovná. A pokud budou do knihovny chodit i nadále s nadšením, splnila celá akce svůj účel.

Za obecní knihovnu Šárka Bémová

ZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Číslo 5. Ročník 11. Květen 2004.