Druhá sbírka plyšáků a hraček

Po úspěchu letošní dubnové sbírky plyšáků jsem se rozhodla zorganizovat druhé kolo sbírky. Sbírku mohu pořádat zejména díky spolupráci s rodinným centrem MaTáTa. Služební maminky z MaTáTy pořádají podzimní bazárek oblečení a potřeb pro miminka, a umožnily mi, aby v prostoru na Sýpce v Medlánkách bylo sběrné místo. Takže se všechny hračky z Brna soustředí sem a odtud je přebírám já.

Před samotnou sbírkou v Medlánkách jsem vyhlásila tutéž sbírku i v Jinačovicích v knihovně a byly o ní informovány také maminky z klubu pro matky a děti Kuličky. Sbírky se jmenovitě zúčastnila Danka Bémová (foto 4,5,8), paní Dvořáková z Rozdrojovic (foto 6, 7, 8), Verča a Anička Kučerovy, ostatní hračky pochází z mé rodiny a od mých dětí (foto 1, 2, 3), dále od paní Krejčí (9, 10), od Lenky Kučerové (11, 12) a od (mě) neznámé dárkyně (12), od Markéty Staňkové a Markéty Nejezchlebové. (bohužel nevím, co přesně je od které z nich – foto 13, 14, 15, 16).

Celkem bylo vybráno v knihovně a z Kuliček 223 různých hraček.

Z toho: 2 x plastové vkládačky (poznej tvary), 31 různých plastových hraček, 85 plyšových hraček, 14 štěrchátek a kousátek, 2 řetězy na kočárek, 1 natahovací hračka s melodií, 3 hračky do koupele, 2 dřevěné hračky, 7 gumových hraček, 1 závěsný „mobil“ (Ikea), 1 nafukovací zvířátko, 27 knih, 4 panenky, 1 maňásek, 13 ks puzzle, 3 ks dřevěné puzzle, 4 ks pexesa, 2 ks dřevěných kostek, interaktivní hra Chytré pero, domino, kouzelnická sada, 1 CD (Hurvínek), 4 gumové hračky, 2 auta, 3 vrtulníky, kosmická sada (16 ks), žehlička, dvoje hodinky, magnetická písmenka, sada plastových vláčků a baťůžek.

O sbírce se kromě stránek obecní knihovny psalo:
– na webové stránce kuliček http://kulicky-jinacovice.webnode.cz/news/sbirka-hracek/
– na stránce občanského sdružení Zrnka http://www.zrnka.cz/?page_id=135
– na stránce diskusního serveru pro maminky – http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=22824

O sbírce se kromě stránek obecní knihovny psalo:
– na webové stránce kuliček http://kulicky-jinacovice.webnode.cz/news/sbirka-hracek/
– na stránce občanského sdružení Zrnka http://www.zrnka.cz/?page_id=135
– na stránce diskusního serveru pro maminky – http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=22824

Reklama byla zajištěna, teď ještě najít odběratele pro hračky. Po obvolávání a četných e-mailech máme nakonec čtyři místa, kam hračky poputují:

Domov sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni Brno
Domov pro matky s dětmi v Řečkovicíh
Dětská nemocnice (Jihlavská) – herna a ambulance
Plastická chirurgie na Berkové

V Brně probíhala sbírka, jak jsem již psala, na Sýpce v Medlánkách, během podzimního bazárku rodinného centra MaTáTa. Maminky zde mohly nosit hračky od 13. do 21. 10. 2009. Celkem zde bylo vybráno 835 hraček.

Poštou ještě došel balík se 42 kusy hraček z Prahy od paní Lindy Kuklové.

Všechny hračky jsem nosila domů, kde jsem je přebírala, případně prala, zašívala, vyhazovala (z celého objemu jsem vyhodila asi 10 hraček a vyprala asi 60 hraček –nádhera! Kvalita hraček ve sbírce se zvedla o osmdesát procent oproti stejné sbírce v dubnu!). Hračky jsem potom třídila do čtyř odběrových míst dle různých kritérií – do Zvonku spíše baby-hračky, do sv. Markéty puzzle a knížky pro starší, do herny v nemocnici starší plyšové hračky a na plastiku spíše věci omyvatelné….

I po skončení sbírky chodily další a další hračky. Protože jsem nechtěla úplně všechny odvézt do dětské nemocnice, oslovila jsem s nabídkou ještě občanské sdružení Na počátku. Mimo jiné provozují azylové domy se sociálním programem pro těhotné ženy v tísni…). Na oslovení reagovali velmi příjemně a také jsme se domluvili na předání. Co pro mě bylo velkým přínosem, že mi nabídli možnost hračky si sami odvézt.

Jak to u nás doma vypadalo, uvidíte na následující fotce. Na druhé fotce jsou vybraní nejhezčí plyšáci z celé sbírky – ti putovali do rukou konkrétním dětem a také na plastiku pro zdravotní klauny.

Po roztřídění hraček to vypadalo asi takto:

Azylový dům Zvonek, domov pro matky s dětmi v Řečkovicích, Terezy Novákové 62a
V době sbírky zde bylo 15 dětí ve věku od 0 do 6 let. V pondělí 19. 10. 2009 jsem sem odvezla čtyři pytle hraček a velkého plyšového psa. Protože jsem věděla, že jsou tu zejména menší děti, bylo sem odvezeno velké množství štěrchátek, chrastítek, baby-hraček, panenek, vkládaček, leporel a podobně.
Hračky dostaly děti na Vánoce, a toto je část děkovného dopisu od paní Jitky Koncernové, vedoucí domova: „…hraček jsme od Vás dostali opravdu hodně a kromě toho jsme neměli v prosinci plně obsazeno, takže děti dostaly do osobního držení kromě původně zamýšlené jedné hračky i další hračky. Vánoční nadílka byla fajn, děti byly překvapené, kolik hraček je pod stromečkem a maminky tím, v jakém stavu hračky byly. Ještě jedenkrát děkujeme….“
Nyní se můžete podívat na fotky nadšených dětí, které objevily pod stromečkem spoustu krásných dárků – i díky vám!

Domov sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni Brno, Staňkova 47
V tomto azylovém domě se v době sbírky nacházelo 45 dětí ve věku od 0 do 15 let. V úterý 19. října 2009 jsem tam dovezla čtyři pytle hraček. Tři obsahovaly hračky do herny, čtvrtý pytel byl plný nových pěkných plyšáků, které mají přijít do rukou konkrétním dětem. Aby každé dítě mělo do postýlky svou vlastní hračku, o kterou se nemusí dělit.

Dětská nemocnice (Jihlavská) – herna a ambulance
Do dětské nemocnice jsme přispívali už letos v dubnu. Nyní jsme tam dovezli tři velké pytle hraček. Tady byly hračky roztříděny a rozděleny na Dětskou oční kliniku a Dětskou interní kliniku. Část hraček je v Teyschlove hale (čekárna hned při vstupu, kde se dělají registrace). Drobné dárky dostávají děti jako „odměnu“ za odběry. Stejně jako při první letošní sbírce zde fungovala výborná komunikace s paní mgr. Janou Marounkovou, asistentkou náměstka pro NLZP.
Velkou odměnou pro nás není jen děkovací dopis, ale hlavně šťastný úsměv na tvářích všech dětí.

Plastická chirurgie na Berkové
Také na dětskou plastiku na ulici Berková v Brně jsme už letos přispívali. I tentokrát máme hračky do herny (především plastové, společenské hry, knížky). Protože v brzké době budou na plastiku docházet i nemocniční klauni, nachystali jsme pytel těch nejkrásnějších plyšáků, které budou určeny právě k obdarování dětí těmito klauny. Tyto plyšáci jim pomohou zpříjemnit zdlouhavý pobyt v nemocnici a budou si je moci vzít domů.

Občanské sdružení Na počátku
Jak jsem již psala výše, protože se nám doma sešlo velké množství plyšáků, oslovila jsem ještě dodatečně občanské sdružení Na počátku, které mimo jiné provozuje i azylové domy a pomáhá v nelehké životní situaci i těhotným ženám. Protože u nich jsou hlavně malé děti, nabalili jsme štěrchátka, plyšáky a podobně.

Celková statistika:
Ze všech míst, které se zúčastnily sbírky (tj. Rodinné centrum MaTáTa, Obecní knihovna Jinačovice, Sdružení matek Kuličky + zásilka z Prahy), bylo dohromady vybráno cca 1100 hraček!!!

Z tohoto počtu se jednalo o:

 • 547 plyšáků (mimo baby-hraček)
 • 140 štěrchátek (116 ks štěrchátek, 7 ks kousátek, 13 ks hracích a interaktivních hraček, 4x řetěz na kočárek)
 • 65 baby-hraček (z mikroplyše, plyšáčci se štěrchátky uvnitř, příjemní na dotyk, prostě pro miminka od narození)
 • 66 knížek (z toho 33 leporel a 31 ks dětské beletrie, jedna knížka s magnety a jedna s papírovými kostkami)
 • 50 stolních her (9x pexesa, 4x velké a 29x malé puzzle, 3x dřevěné puzzle, 1x člověče nezlob se, 2x domino, kouzelnická sada, chytré pero junior).
 • 43 panenek
 • 40 hraček do koupele (žínky, kačenky, rybičky, konvičky, omyvatelné knížky, rukávky, kruh)
 • 26 gumových hraček
 • 18 aut (+ 4 letadla)
 • 29 různých malých plastových hraček
 • 14 dřevěných hraček
 • 5 různých baťůžků, obal na mobil
 • 8 sad „poznej tvary“
 • 3 sady navlékání kroužků
 • 2 sady plastových kostek a vláčků
 • 2 plastové domečky, kůň, kočár, postýlka, 3 koně, rytíř
 • 2 kabelky, 5 ks rtěnky, 4 ks bižuterie, 2 ks hodinky
 • 2 počítadla
 • 1 dřevěná vkládačka
 • 1 sada stavebnice domeček
 • 1 sada magnetická písmena
 • 3x dřevěné kostky
 • 1x kosmická sada
 • 1x plastové kostky
 • 1x tabulka magnetická
 • 1x závěsný klaun
 • 1 ks CD (Hurvínek)
 • 2 x telefon
 • několik desítek hraček z kinder-vajíček (nepřepočítávala jsem, nezapočítala jsem je ani do statistiky)

Velká zvířátková statistika plyšáků (bez baby-plyšáčků)
Medvídek 105x, pes 74x, zajíc 37x, myš 34x, opice 23x, slon 21x, sob 19x, kačenka 15x, beruška 13x, mončičák 10x, ryba 10x, ovečka 10x, tygr 9x, sněhulák 8x, pták 8x, hroch 8x, Teletubbies 6x, žába 6x, čert 5x, veverka 5x, ježek 5x, kráva 5x, tučňák 4x, krtek 4x, lev 4x, housenka 4x, sluníčko 4x, prase 4x, žirafa 4x, slepice 4x, liška 4x, kůň 3x, želva 3x, klokan 3x, včela 3x, kočka 3x, banán 3x, dráček 3x, míč 3x, méďa Brumík 2x, kuře Tweety 2x, osel 2x, obr 2x, trpaslík 2x, had 2x, kuře 2x, Santa 2x, chobotnice 2x, pyramida 2x, nerozpoznatelní plyšáci 3x, ostatní hračky po jednom: tasmánský čertík, veverka z Doby ledové, Jů, šnek, křeček, tučňák, Fifinka, Bobík, dýně, mrož, tuleň, mořský koník, krokodýl, šašek, meloun, šmoula, velbloud, pštros, brontosaurus, mimozemšťan, Garfield, myslivec, holčička.
V uvedeném počtu jsou i započteny 4 žínky (tučňák, žába, kuře, medvídek) a 6 maňásků (tygr, pejsek, slon, medvídek, myslivec, holčička). Dále bylo pět baťůžků (kočka, slon, čert, Haribo Medvídek, baťoh s Tarzanem).

Pár slov na konci sbírky…
Se sbírkou je spojeno nepředstavitelné množství práce. Už jenom to, že jsem hračky nosila několikrát denně ze Sýpky k sobě domů. Vždy s kočárem s mladším dítětem a se starším v závěsu. Mnohokrát v dešti, mnohokrát velmi těžké pytle (knížky). Doma třídění, praní, zašívání, přebírání, vyhazování, nakonec co nejspravedlivější třídění pro jednotlivé organizace, počítání, statistika… A to vše kromě běžné starosti o domácnost a o dvě děti ve věku jeden a čtyři roky. Dětský pokoj se po nějakou dobu proměnil na pouhé skladiště hraček (vysvětlování mým dětem, že to jsou hračky pro cizí děti a že si sami vzít žádnou nesmí, bylo také velmi náročné). Ale proč to říkám – nečekám od vás žádnou lítost či pochvalu, ale omlouvám se tímto všem, na které jsem zapomněla, které jsem ve výčtu nezmínila, omlouvám se těm, kteří svou hračku nenajdou vyfocenou a nebo zapsanou ve statistice. Snažila jsem se co nejlépe to šlo, ale v souvislosti s danými okolnostmi je možné, že se někde nějaká chyba vyskytla.
Pokud máte pocit, že jsem sbírku dělala z důvodu, abych obohatila svým dětem Vánoce (i tento názor se vyskytl), věřte mi, že to skutečně nemám zapotřebí a sama jsem několik desítek hraček i knih věnovala. V souvislosti s tím mě občanské sdružení Zrnka, pod jejichž hlavičkou sbírku pořádám, požádalo o vystavování darovacích smluv. Darovací smlouvy s potvrzením o převzetí daru mám doma a komukoli, kdo bude mít zájem, na vyžádání pošlu kopii e-mailem. Je to důkaz toho, že hračky skutečně byly předány a že dělají radost jednotlivým dětem. Což můžete zjistit i na fotografiích, které mi z jednotlivých institucí chodí a které po jejich svolení mohu zde prezentovat.
Všem maminkám a jejich dětem velice děkuji za to, že se sbírky zúčastnili a že se nám podařilo nasbírat takové úžasné množství hraček, knížek, stolních her, kostek a vůbec, toho všeho. Myslím, že každá hračka, která nám doma zabírala místo, si najde svého adresáta a potěší. S některými hračkami se možná samy setkáte v centrální evidenci dětské nemocnice, v ambulancích a pokud se na vás usměje štěstí, dostane při některém z vyšetření vaše dítě malou hračku na památku…

Poděkování jmenovitě těmto lidem:
Ivaně Antalové (sdružení Zrnka) za podporu během celého projektu
Heleně Filipové-Vlkové (rodinné centrum MaTáTa) za uskladňování hraček během bazárku
Daně Bémové (klub maminek s dětmi Kuličky) za propagaci sbírky mezi maminkami v obci
Romanu Ondruškovi (který má tu čest být mým manželem :o) za to, že byl ochotný se mnou hraček do jednotlivých organizací rozvážet

a mým dětem za to, že se na nějaký čas musely vzdát prostoru ke hraní ve svém pokojíčku.