Pochod „Jinačovická pětadvacítka“V tento den bylo již od rána v Jinačovicích rušno. V rámci oslav 59. výročí osvobození Československa připravil Sokol Jinačovice I. ročník dálkového turistického pochodu „Jinačovická pětadvacítka“. Účastníci pochodu si mohli vybrat trasu v délce 25, 17 nebo 8 km.

Ti, co si vybrali tratě 25 nebo 17 km pochodovali z hřiště Sokola polními cestami přes Rozdrojovice, rozcestník Pod Trnůvkou směrem k přístavišti Zouvalka, podél vody k nové lávce u hradu Veveří a na Oboru, kde byla kontrola a občerstvení. Zde se trať rozdělovala.

Ti, co si zvolili pochod na 17 km se stejnou cestou vraceli zpět do Jinačovic, ostatní pokračovali směrem k přístavišti Veverská Bítýška, odtud kolem Tří křížů na Trnůvku, Senářov a do cíle na hřišti Sokola. Účastníci pochodu procházeli územím, kam kdysi chodívali občané z Jinačovic v době feudalismu na robotu. V průběhu pochodu si mohli prohlédnout hrad Veveří, kde byla právě přehlídka historických zbraní a výzbroje.

Ti, co si vybrali trať dlouhou 8 km vykročili směrem na Moravské Knínice, zastavili se u pomníku rumunských vojáků, kteří padli v boji o Jinačovice a jsou zde společně pohřbeni. Odtud se vydali po zelené značce zpět do Jinačovic.

Pochod absolvovalo celkem 66 turistů, z toho bylo 20 mužů, 29 žen a 11 dětí. Nechyběli ani sportovci z Rouchovan a okolí. Nejstarším účastníkem pochodu byl čtyřiasedmdesátiletý člen Sokola Jinačovice Štefan Danko, který absolvoval svižně nejdelší trať 25 km. Naopak nejmladší byl roční Pavlík Chrápavý, ten absolvoval osmikilometrovou trať se svým otcem, který ho vezl v kočárku. Každý účastník pochodu obdržel „Pamětní list“. Po skončení zasedli spokojení poutníci k připravenému občerstvení, kde si měli jistě co vyprávět. K tomu jim hrála country skupina z Moravských Knínic.


Celou úspěšnou akci, kterou budeme každoročně opakovat, odpovědně připravil se svými spolupracovníky Jaroslav Mazánek.František KučeraZLOBICE, noviny pro Kuřim a okolí. Číslo 6. Ročník 11, červen 2004